http://www.minalunk.hu/
2009-09-29 17:54

Budaörs az első

|

Budaörs sok mindenben vezető pozíciót tölt be Magyarországon. Az egészségi állapotunk korántsem ilyen megnyugtató. Vagy mégis?
hirdetés

Erre választ ad majd az ELEF felmérése, amely 449 településen 7000 fő megkérdezésével méri fel Magyarország egészségi állapotát. Természetesen Budaörs is ezen települések közé tartozik. A 7000 kiválasztott főhöz, akik min. 15 évesek, kérdezőbiztosok fognak kimenni és az egészségükre vonatkozó célzott kérdéseket tartalmazó kérdőívet töltetnek ki. A válaszadókat tovább szűrik és ezen a kisebb csoporton az OÉTI Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapotfelmérő vizsgálatot végez, testsúly-, testmagasság-, és derékkörfogat-méréssel ill. táplálkozási napló kitöltetésével. Így próbálnak összefüggést találni a táplálkozás, tápláltsági állapot és az egyes betegségek között. Ezután hatékony intézkedéseket igyekeznek tenni a lakosság egészségi állapotának javítására.

 

Véleményem szerint minden újítás illetve próbálkozás felesleges,amíg az embereknek nincs megfelelő egészségkultúrájuk, nem érzik a helytelen életvitel súlyát és következményeit nem látják be. Az egészségkulturáltság alapjai:

A legfontosabb a táplálkozás területén, hogy a helyes táplálkozási ajánlásokkal tisztában legyenek. Ehhez arra van szükség, hogy mindenhol szem előtt legyen, a boltokban, az élelmiszerek címkéin, az egészségügy különböző területein, járó beteg szakellátások plakátjain, buszmegállókban, óriásplakátokon. Elengedhetetlen, hogy nap mint nap szembetalálkozzanak ezekkel az emberek, máshogy nem fog beléjük ivódni, min kellene változtatni az egészségük érdekében.

A következő a mozgás, a rendszeres fizikai aktivitás hangsúlyozása, ezek pozitív hatásai szervezetre. Annak tudatosítása, hogy megelőző „terápiaként” kell alkalmazni, és nem csak akkor folyamodni a sportoláshoz, ha már elhízottak vagyunk. A munkám során sok olyan elhízott beteggel találkozom, akik sokszor azért menekülnek az evésbe, vagy attól híznak el, mert semmilyen szabadidős tevékenység nincs az életükben. Unatkoznak, és az evés jelenti számukra a boldogság forrását, holott a sport is ugyanazokat a hormonokat tudja felszabadítani, mint a csokoládé.

 

Számos tényező járul még hozzá az egészségkulturáltságunkhoz, de minél magasabb szinten valósul ez meg, annál hatékonyabban tudjuk megőrizni az egészségünket.

Egészségkulturáltságot az egészségnevelésen keresztül lehet kialakítani. Ezt pedig már gyermekkorban el kell kezdeni. Ezért hiába akarnánk ma már 50-60 éves embereket rászoktatni a teljes kiőrlésű kenyérre, nem fogják elfogadni, mert soha életükben erre senki nem „nevelte” őket. A gyerekek otthonán kívüli szocializálódásának első színtere az bölcsőde, ill. óvoda. Már ott meg kell tanítanunk őket a helyes táplálkozásra, annak fontosságára. Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy ez igen nehéz, mivel az óvodai étkeztetés ezt nem segíti ezt elő. A közétkeztetésben nem csak előírásoknak kellene lenniük, hanem betartandó szabályoknak, így kivédhetnénk azt, hogy már a legkisebbek hozzászokjanak a heti többszöri, esetleg naponta való édesség-főleg csokoládé-fogyasztáshoz.


Folytatása következik
 
Takács Hajnalka

Nyomtatás
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó, itt regisztrálhat!

Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.

hirdetés

Ez a hirdetési hely kiadó

Ehhez az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Rovat legfrissebb hírei
  • Tudnivalók higany-ügyben »
  • Beszélgetés Varjú Beáta grafológussal »
  • Egészségmegőrzés a sátorban »
  • Az Anyatej Világnapja »
  • A családfakutatás érdekes belső, pszichológiai útjai: A családállítás »
  • A természet tudja, hogy mire van szükségünk. »
  • Mi a MOBBING ? »
  • Lechner Judit tündérkertjében jártam »
  • Ability Park az esélyegyenlőség jegyében »
  • Evés és testképzavarok »
  • Legfrissebb képtárak

    Egészségmegőrzés a Budaörsi Vigasságokon 2011-ben

    Az egészségsátornál, de a színpad előtt is törődhettünk egy kicsit egészségünkkel. Fotó: SSzk, Veiland Gyula

    Kilófaló lakomák

    A Cukorbeteg Klub tagjai januári összejövetelükön Szoó Judit fantasztikus receptjeivel és az e szerint készült sütikkel ismerkedtek a JMMK kabinettermében.
    Ajánlások

    Ön mit javítana a budaörsi egészségügyön?

    Csökkenjen a várólista!
    Lecserélném az háziorvosokat!
    Kézségesebb személyzetet,asszisztenciát várok el!
    Nem változtatnék semmin,minden rendben van így!

    Helyi dolgok...

    Molinó készítés Budaörsön a Dicentránál!

    Szállás Budaörs
  • Magdi Panzió

  • Éttermek Budaörs
  • Fenyő Étterem
  • Magdi mama kiskonyhája
  • Aromi Ristorante Italia - Olasz étterem, pizzéria Budaörs szívében
  • ABS Bowling & Pub
  • Berger Vendéglő

  • Látványosság, szabadidő Budaörs
  • Városi Régészeti Kiállítás
  • Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény, Heimatmuseum Budaörs

  • Helyi vállalkozások, szolgáltatások Budaörs
  • Plissée Exkluzív női divat
  • Buliszerviz
  • Budaörsi Ingatlanszövetség
  • Völgy 2000 Kft.
  • Horváth Kereskedelmi kft.

  • Civil szervezetek Budaörs
  • Törökbálinti Hagyományőrző Tánccsoport
  • Régiségbúvár Egyesület
  • BUDAÖRSI EVANGÉLIKUS EGYHÁZKÖZSÉG
  • BUDAÖRSI DIÁK SPORTEGYESÜLET (BDSE)
  • CBE, BUDAÖRSI CUKORBETEG KLUB EGYESÜLET

  • Közösségek Budaörs
  • Budaörsi Római Katolikus Egyházközség

  • Sport Budaörs
  • Zendo Budaörs Egyesület
  • ABS Sportcentrum
  • BSC Labdarúgó Szakosztály
  • Liver FC Budaörs
  • Úszásoktatás Budaörsön