
Többször láttunk már szép, csillogó veteránautókat Budaörsön, amint az Adler Kávéház előtt parkolnak. Kik a tulajdonosok és milyen céljaik vannak azon kívül, hogy beülnek hosszabb-rövidebb útra ezekbe az autókba? Brandt Jánossal beszélgettünk, a budaörsi Főnix Veterán Jármű Egyesület alelnökével.
- Mikor kezdődött a szerelem a régi autók iránt és mi volt az első autó, amelyet sikerült megszereznie? - Az első autómat 1969-ben kaptam a nagymamámtól azzal a feltétellel, hogy sikeresen leérettségizem. Én kiválasztottam egy öreg Adlert, amelyet már harmadikos koromban megkaptam, mert Isten bizonyra megígértem, hogy levizsgázom. Innen az öreg autók iránti szeretet. Azóta mindig van Adlerom. Mivel a családban eleinte nem volt másik autónk, ezt használtuk családi autónak. Amikor azután lett másik, akkor is megtartottuk az öreg autót és nagy élvezettel mentünk vele öreg autós találkozókra. A később alapított Adler Kft is erről az autóról kapta a nevét. Most ott tartunk, hogy Budaörsön létrehoztunk egy öreg autós egyesületet, ez a Főnix. Azóta is „hízik” a társaság, egyre többen vagyunk, akik nagyon szeretjük az öreg autókat.
- Van-e valamilyen megkötés, hogy milyen márkájú autót hozhat be valaki a klubba? - Ez tulajdonképpen teljesen mindegy. A lényeg, hogy veterán, vagyis 30 évnél idősebb jármű legyen megfelelő, szinte „gyári” állapotban. _atmeretezve.JPG) - Úgy tudom, hogy sokan maguk szerelgetik, csinosítják az autóikat. Ön is bele szokott nézni a motorba? - Általában ez úgy van, hogy – aki szereti a régi autókat - annak a zsebe nincs teletömve pénzzel, nem úgy van, hogy elmegy és vesz egy öreg autót – bár mostanában sajnos erre is van már példa- , hanem megvesz egy roncsot, teljesen szétbontja az utolsó csavarig és saját maga építi fel.
- Ha kész van az autó, hová szoktak elsősorban járni vele? Belföldre vagy külföldre, és milyen gyakran van ilyen kirándulás? - Az az igazság, hogy amikor még állami helyeken dolgoztunk, a hétvégi nagy kirándulásokat „kipihentük” hétközben a munkahelyünkön, de mostanában erre már nincs idő. De azért, ha már ilyen sok munkaórát áldoztunk az autók rendbetételére, élvezni is akarjuk. Tehát havonta rendezünk egy kirándulást, Magyarországra és külföldre is. Nemrégen voltunk Párkányban, ahol meglátogattunk egy autós múzeumot és készülünk Zamárdiba is. Így az autók nemcsak a garázsban porosodnak, ami árt is nekik, hanem használjuk, élvezzük is őket.
- A Főnix Egyesület hány taggal indult és azóta gyarapodott-e? - 12 taggal indultunk és, bár azóta nem volt hivatalos tagfelvétel, van 3 újabb jelentkezőnk és úgy néz ki, hogy folyamatosan töltődik föl. - Hölgy jelentkezett-e már tagnak? - Még nem, de úgy tudjuk, nemsokára elkészül egy autó és annak hölgytulajdonosa lesz. _atmeretezve.JPG)
- Tehát ez az egyesület nyitott, bárki jelentkezhet. Hogy lehet a felvételt kezdeményezni? - Bármelyik tagunknál lehet jelentkezni, egyetlen feltétel, hogy legyen egy jó állapotú veterán autója a jelentkezőnek. Nemsokára honlapunk is lesz, amint túl leszünk az egyesület létrehozásának bonyolult procedúráján.
- Csak autókkal lehet benevezni a klubba vagy más járművel is? - Bármilyen régi járművel lehet jelentkezni. Vannak motorkerékpáros tagjaink is. A lényeg, hogy a jármű oldtimer kategóriába tartozzon. Ez az előfeltétele egy esetleges tagságnak, amelyet természetesen a tagságnak is jóvá kell hagynia egy bemutatkozó beszélgetést követően. Vagyis a taggá válást egy hosszabb folyamat előzi meg.
Fotó: Veiland Gyula
Nyomtatás
|
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó,
itt regisztrálhat!
Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.
|
|